Ασημένιος ο Φιλιππίδης στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου στο Βελιγράδι (+Video)

asimenio-filippidisΟ Έλληνας πρωταθλητής Κώστας Φιλιππίδης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο, μετά από μεγάλη μάχη ανάμεσα σε έξι αθλητές, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου που διεξάγεται στο Βελιγράδι. Με τη 2η προσπάθεια του και με άλμα στα 5,85 μέτρα, σημείωσε νέο πανελλήνιο ρεκόρ κατακτώντας τη 2η θέση και το αργυρό μετάλλιο, το οποίο είναι το 27ο της Ελλάδας στην ιστορία της  διοργάνωσης.

Το προηγούμενο ρεκόρ ήταν επίσης δικό του, με πετυχημένο άλμα στα 5.84μ που σημείωσε το Φεβρουάριο του 2016, στο Κλερμόν Φεράν της Γαλλίας.

Ο πήχης μετά τα 5.85 μ. ανέβηκε στα 5.90,  ύψος στο οποίο ο Φιλιππίδης είχε 3 αποτυχημένα άλματα.

Την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο, κατέκτησε ο Πολωνός Πιοτρ Λίσεκ με την ίδια επίδοση αλλά με καλύτερες προσπάθειες από τον πρωταθλητή μας. Τρίτος κατετάγη ο επίσης Πολωνός Πάβελ Βογιεκόβσκι, με άλμα στα 5.58 μέτρα.